Новини


Регулювання оподаткування неприбуткових організацій зникло з Податкового кодексу


Після внесення змін до Податкового кодексу України (ПКУ) від 01.01.2015 р. порядок оподаткування доходів неприбуткових організацій став невизначеним. Виключено всі статті, які регламентували це питання.

Стаття 14.1.121. ПКУ визначає неприбуткові підприємства, установи та організації як підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Це визначення відсилає до інших нормативно-правових актів, зокрема

- Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», де визначені види благодійних організацій та види діяльності, яка визнається благодійною

- Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки»

- Закон України «Про політичні партії в Україні»

- Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації», тощо.

При цьому, відповідно до п.133.1 нової редакції ПКУ, неприбуткові організації, а саме: громадські об'єднання, політичні партії, релігійні, благодійні організацій, пенсійні фонди, метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій, не є платниками податку на прибуток за умови внесення таких установ та організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Одночасно, в п. 57.1 нової редакції ПКУ вказується, що неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.

Із цього можна зробити висновок, що за певних обставин неприбуткові організації будуть платниками податку на прибуток, однак критеріїв для визначення доходів неприбуткових організацій, які обкладатимуться податком на прибуток (як це було раніше визначено у ст. 157 ПК) не вказано.

Законодавство щодо бухгалтерського обліку цю ситуацію також не прояснює. Зокрема, Положення (стандарт) бухгалтерського обліку (П(С)БО) - 15 «Дохід» вказує лише на особливості обліку цільових доходів (до них, наприклад, можна віднести пожертви благодійним організаціям), однак жодним чином не конкретизує порядок обліку інших доходів неприбуткових організацій.

На гарячій лінії Державної фіскальної служби України зазначають, що неприбуткові організації з 01.01.2015 не вважаються платниками податку на прибуток і більше інформації щодо порядку їх оподаткування у них на даний момент немає.

Значне занепокоєння викликає думка про те, що тепер фіскальна служба самостійно визначатиме умови оподаткування таких організацій, бо подібна ситуація завжди є відкритим шляхом до порушення прав платників податків. 

Назад