Новини


Як з 29.07.15 р. змінилися правила складання та реєстрації ПН 

Фіскали роз'яснили, як у зв'язку зі змінами, внесеними до Податкового кодексу України  (далі — ПКУ) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.15 р. № 643-VIII (далі — Закон № 643), змінився порядок реєстрації податкових накладних (далі — ПН) і розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН).

1. Загальні строки реєстрації залишилися колишніми — не пізніше 15 календарних днів, що настають за датою їх складання, але не пізніше 180 календарних днів із цієї дати.

2. Для ПН (розрахунків коригування), складених з 01.07.15 р. по 30.09.15 р., законодавці передбачили особливі строки реєстрації:

— складені з 1 по 15 число місяця реєструють до останнього дня цього місяця (включно);

— виписані з 16 числа по останній день місяця реєструють до 15 числа наступного місяця (включно).

3. При порушенні строків реєстрації в ЄРПН ПН/розрахунків коригування, складених до 01.10.15 р., не застосовуються штрафні санкції за п. 120-1.1 ПКУ .

4. ПН/розрахунки коригування, складені до 01.07.15 р., реєструють без обмеження реєстраційною сумою (п. 200-1.3 НКУ ) починаючи з 4-го робочого дня після дати набрання чинності Законом № 643 (із 04.08.15 р.).

Дані ПН (розрахунки коригування) не беруть участі у розрахунку реєстраційної суми і строк їх реєстрації в ЄРПН не має перевищувати 180 календарних днів від дати складання.

5. До ПКУ внесли порядок реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до ПН (визначили відповідального за їх реєстрацію).

Розрахунок коригування, складений постачальником до ПН, виданої покупцеві, реєструє:

— продавець — при збільшенні (або незмінюванні) суми компенсації. Він також реєструє розрахунок коригування до ПН, які не видають покупцям;

— покупець — при зменшенні суми компенсації. Для цього постачальник надсилає розрахунок коригування одержувачеві. Продавець має право зменшити суму зобов'язань тільки після реєстрації розрахунку коригування покупцем.

6. Штрафи, передбачені п. 120-1.1 ПКУ  за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування, складених починаючи з 01.10.15 р. до ПН,  застосовують до відповідального за реєстрацію.

7. Якщо покупець не визнав кредиту у відповідному періоді на підставі отриманих («запізнілих») ПН, вчасно зареєстрованих в ЄРПН, то таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів від дати складання ПН.

Такий саме строк визнання кредиту передбачили й щодо запізнілих ПН, зареєстрованих в ЄРПН із порушенням строку реєстрації. До набрання чинності Законом № 643 зазначений строк становив 180 календарних днів.

8. ПН/розрахунки коригування, які станом на 29.07.15 р. виявилися не зареєстрованими в ЄРПН і щодо яких на цю дату сплинув граничний строк реєстрації (від дати їх складання минуло 180 календарних днів), не можна зареєструвати в ЄРПН після 29.07.15 р. і включити до податкового кредиту.

9. Якщо покупець використовує покупки в неоподатковуваних операціях (або не в госпдіяльності), то він зобов'язаний нарахувати зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної за п. 189.1 ПКУ , і скласти не пізніше останнього дня звітного періоду зведену ПН за товарами (послугами, необоротними активами) і зареєструвати її в ЄРПН.

Зведену ПН виписують на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) ПДВ при їх придбанні (виготовленні), що відповідає частці використання покупок у неоподатковуваних операціях.

Першу зведену ПН за такими операціями, здійсненими у липні 2015 р., ПДВшник міг скласти до 31.07.15 р. включно.

10. Особливості заповнення таких зведених ПН:

— у графі 2 «Дата виникнення податкового зобов'язання (постачання, оплати)» зазначають дату складання ПН (не пізніше останнього дня звітного періоду);

— у графі 3 «Номенклатура товарів/послуг продавця» можна записати номер й дату ПН, отриманих від постачальників за покупками, використаними в неоподатковуваних операціях (не в госпдіяльності);

— графа 4 «Код товару згідно з УКТ ЗЕД» не заповнюється;

— у графі 5.1 «Умовне позначення» зазнають «грн»;

— графи 5.2, 6, 7, 10, 11 і 12 ПН не заповнюють;

— у графах 8 і/або 9 фіксують загальну вартість/загальну частину вартості покупки, на яку нараховується зобов'язання за п. 198.5 ПКУ  залежно від ставки (20 % або 7 %), нарахованої при їх придбанні;

— у графі 13 записують загальну вартість, зазначену окремими рядками в графах 8 і/або 9;

— у р. III «Податок на додану вартість» у графах 8, 9 і 10 зазначають суму ПДВ за відповідною ставкою;

— у р. IV «Загальна сума із ПДВ» у графах 8, 9 і 10 фіксують загальну суму операцій.

11. Якщо ПДВшник у звітному періоді придбавав товари/послуги із ПДВ (який включається в кредит) для використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування і звільнені від ПДВ, він мусить скласти дві зведені ПН:

— одну — на суму зобов'язань, нарахованих на вартість покупок, використаних у звільнених операціях;

— другу — на суму зобов'язань, нарахованих на вартість покупок, використаних в операціях, що не є об'єктом оподаткування.

У верхній лівій частині таких ПН проставляють позначку «Х» і тип причини (08, 09 відповідно).

12. Для товарів (послуг, необоротних активів), придбаних (виготовлених) до 01.07.15 р., нараховують зобов'язання й складають ПН, тільки якщо за ними визнавали податковий кредит.

13. При постачанні товарів/послуг із безперервним або ритмічними характером продавець складає зведені ПН:

— покупцям — платникам ПДВ — не пізніше останнього дня місяця на кожного покупця з урахуванням усього обсягу постачань за місяць;

— покупцям, не зареєстрованим платниками ПДВ, — не пізніше останнього дня місяця з урахуванням усього обсягу постачань таким покупцям за місяць.

Якщо протягом місяця постачальник одержав оплату більшу, аніж фактично поставив товарів/послуг, то таке перевищення вважається передоплатою, на яку складається окрема ПН у загальному порядку, не пізніше останнього дня звітного періоду.

Ритмічним характером постачання вважаються постачання одному покупцеві два й більше разів на місяць.

За матеріалами офіційного порталу ДФС України  http://sfs.gov.ua

 

Назад